2018 Grammy Award Nominations (All 84 Categories)

On January 28 the Recording Academy will celebrate 60 years of honouring the best in music with the annual Grammy Award ceremonies.

LatinGrammy

On November 28 the Academy revealed the nominees for the 60th annual Grammy Awards. Members of the Academy will determine the winners of the annual awards which will be held in New York City at Madison Square Garden.

Jay-Z, Childish Gambino, Luis Fonsi and Daddy Yankee, Lady Gaga, Imagine Dragons, Ledisi, Ladysmith Black Mambazo, and Bruno Mars have all garnered multiple nominations this year

And the nominees are:
Record of the Year:
Redbone” by Childish Gambino
Despacito” by Luis Fonsi and Daddy Yankee with Justin Bieber
The Story of O.J.” by Jay-Z
Humble” by Kendrick Lamar
24K Magic” by Bruno Mars

Album of the Year:
Awaken, My Live” by Childish Gambino
4:44” by Jay-Z
DAMN” by Kendrick Lamar
Melodrama” by Lorde
24K Magic” by Bruno Mars

Song of the Year: – A Songwriter’s Award
Despacito” written by Luis Fonsi, Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, and Marty James Garton
4:44” written by Shawn Carter and Dion Wilson
Issues” written by Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels, and Justin Drew Tranter
1-800-273-8255” written by Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury, and Khalid Robinson
That’s What I Like” written by Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus, and Jonathan Yip

Best New Artist:
Allesia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA

Best Pop Solo Performance:
Love So Soft” by Kelly Clarkson
Praying” by Kesha
Million Reasons” by Lady Gaga”What About Us” by P!nk
Shape of You” by Ed Sheeran

Best Pop Duo or Group Performance:
Something Just Like This” by The Chainsmokers and Coldplay
Despacito” by Luis Fonsi and Daddy Yankee with Justin Bieber
Thunder” by Imagine Dragons
Feel it Still by Portugal. The Man
Stay” by Zedd and Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:
Nobody But Me” by Michael Buble
Triplicate” by Bob Dylan
In Full Swing” by Seth MacFarlane
Wonderland” by Sarah McLachlan
To y Be net Celebrates 90” by Various Artists

Best Pop Vocal Album:
Kaleidoscope” EP by Coldplay
Lust for Life” by Lana Del Rey
Evolve” by Imagine Dragons
Rainbow” by Kesha
Joanne” by Lady Gaga
Divide” by Ed Sheeran

Best Dance Recording:
Bambro Koyo Ganda” by Bonobo with Innov Gnawa
Cola” by Camelphat and Elderbrook
Andromeda” by the Gorillaz with DRAM
Tonite” by LCD Soundsystem
Line of Sight” by Odesza with WYNNE and Masionair

Best Electronic Dance Album:
Migration” by Bonobo
3-D The Catalogue” by Kraftwerk
Mura Masa” by Mura Masa
A Moment Apart” by Odesza
What Now” by Sylvan Esso”

Best Contemporary Instrumental Album:
What If” by The Jerry Douglas Band
Spirit” by Alex Han
Mount Royal” by Julian Lage and Chris Eldridge
Prototype” by Jeff Lorber Fusion
Bad Hombre” by Antonio Sanchez

Best Rock Performance:
You Want it Darker” by Leonard Cohen
The Promise” by Chris Cornell
Run” by the Foo Fighters
No Good” by Kaleo
Go to War” by Nothing More

Best Metal Performance:
Invisible Enemy” by August Burns Red
Black Hoodie” by Body Count
Forever” by Code Orange
Sultan’s Curse” by Mastodon
Clockworks” by Meshuggah

Best Rock Song: A Songwriter’s Award
“Atlas, Rise!” written by James Hetfield and Lars Ulrich
“Blood in the Cut” written by JT Daly and Kristine Flaherty
“Go to War” written by Ben Anderson ,Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik, and Mark Vollelunga
“Run” written by the Foo Fighters
“The Stage” written by Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward, and Brooks Wackerman

Best Rock Album:
“Emperor of Sand” by Mastodon
“Hardwired…To Self Destruct” by Metallica
“The Stories We Tell Ourselves” by Nothing More
“Villains” by Queens of the Stone Age
“A Deeper Understanding” by The War on Drugs

Best Alternative Music Album:
“Everything Now” by Arcade Fire
“Humanz” by the Gorillaz
“American Dream” by LCD Soundsystem
“Pure Comedy” by Father John Misty
“Sleep Well Beast” by The National


Best R&B Performance:
“Get You” by Daniel Caesar with Kali Uchis
“Distraction” by Kehlani
“High” by Ledisi
“That’s What I Like” by Bruno Mars
“The Weekend” by SZA

Best Traditional R&B Performance:
“Laugh and Move On” by The Baylor Project
“Redbone” by Childish Gambino
“What I’m Feelin’” by Anthony Hamilton with The Hamiltones
“All the Way” by Ledisi
“Still” by Mali Music

Best R&B Song: A Songwriter’s Award
“First Began” written by PJ Morton
“Location” written by Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson, and Joshua Scruggs
“Redbone” written by Donald Glover and Ludwig Goransson
“Supermodel” written by Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe, and Pharrell Williams
“That’s What I Like” written by Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus, and Jonathan Yip

Best Urban Contemporary Album:
“Fel 6BLACK” by 6BLACK
“Awaken, My Love” by Childish Gambino
“American Teen” by Khalid
“Ctrl” by SZA
“Starboy” by The Weeknd

Best R&B Album:
“Freudian” by Daniel Caesar
“Let Love Rule” by Ledisi
“24K Magic” by Bruno Mars
“Gumbo” by PJ Morton
“Feel the Real” by Musiq Soulchild

Best Rap Performance:
“Bounce Back” by Big Sean
“Bodak Yellow” by Cardi B
“4:44” by Jay-Z
“HUMBLE” by Kendrick Lamar
“Bad and Boujee” by Migos with Lil Uzi Vert

Best Rap and Sung Performance:
“PRBLMS” by 6BLACK
“Crew” by Goldlink with Brent Faiyas and Shy Glizzy
“Family Feud” by Jay-Z with Beyonce
“LOYALTY” by Kendrick Lamar with Rihanna
“Love Galore” by SZA with Travis Scott

Best Rap Song: A Songwriter’s Award
“Bodak Yellow” written by Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin and J White
“Chase Me” written by Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins, and Jon Spencer
“HUMBLE” written by K. Duckworth, Asheton Hogan, and M. Williams II
“Sassy” written by M. Evans and E. Gabouer
“The Story of O.J.” written by Shawn Carter and Dion Wilson

Best Rap Album:
“4:44” by Jay-Z
“DAMN” by Kendrick Lamar
“Culture” by Migos
“Laila’s Wisdom” by Rapsody
“Flower Boy” by Tyler, The Creator

Best Country Solo Performance:
“Body Like a Back Road” by Sam Hunt
“Losing You” by Alison Krauss
“Tine Man” by Miranda Lambert
“I Could Use a Love Song” by Maren Morris
“Either Way” by Chris Stapleton

Best Country Duo or Group Performance:
“It Ain’t My Fault” by Brothers Osborne
“My Old Man” by the Zac Brown Band
“You Look Good” by Lady Antebellum
“Better Man” by Little Big Town
“Drinkin’ Problem” by Midland

Best Country Song: A Songwriter’s Award
“Better Man” written by Taylor Swift
“Body Like a Back Road” written by Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally, and Jost Osborne
“Broken Halos” written by Mike Henderson and Chris Stapleton
“Drinkin’ Problem” written by Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne, and Mark Wystrach
“Tin Man” written by Jack Ingram, Miranda Lambert, and Jon Randall

Best Country Album:
“Cosmic Hallelujah” by Kenny Chesney
“Heart Break” by Lady Antebellum
“The Breaker” by Little Big Town
“Life Changes” by Thomas Rhett
“From A Room: Volume 1” by Chris Stapleton

Best New Age Album:
“Reflection” by Brian Eno
“SongVersation: Medicine” by India Arie
“Dancing on Water” by Peter Kater
“Sacred Journey of Ku-Kai, Volume 5” by Kitaro
“Spiral Revelation” by Steve Roach

Best Improvised Jazz Solo Performance:
“Can’t Remember Why” by Sara Caswell soloist
“Dance of Shiva” by Billy Childs soloist
“Whisper Not” by Fred Hersch soloist
“Miles Beyond” by John McLaughlin soloist
“Ilimba” by Chris Potter soloist

Best Jazz Vocal Album:
“The Journey” by The Baylor Project
“A Social Call” by Jazzmeia Horn
“Bad Ass and Blind” by Raul Midón
“Porter Plays Porter” by the Randy Porter Trio with Nancy King
“Dreams and Daggers” by Cecile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:
“Uptown, Downtown” by the Bill Charlap Trio
“Rebirth” by Billy Childs
“Project Freedom” by Joey DeFrancesco and the People
“Open Book” by Fred Hersch
“The Dreamer is the Dream” by Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:
“MONK’estra Vol. 2” by John Beasley
“Jigsaw” by the Alan Ferber Big Band
“Bringin’ It” by the Christian McBride Big Band
“Homecoming” by Vince Mendoza and the WDR Big Band Cologne
“Whispers on the Wind” by Chuck Owen and The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:
“Hybrido – From Rio to Wayne Shorter” by Antonio Adolfo
“Oddara” by Jane Bunnett and Maqueque
“Outra Coise – The Music of Macir Santos” by Anat Cohen and Marcello Gonçalves
“Tipico” by Miguel Zenón
“Jazz Tango” by the Pablo Ziegler Trio

Best Gospel Performance or Song:
“Too Hard Not To” written by Tina Campbell
“You Deserve It” written by David Bloom, JJ Hairston, Phontane Demond Reed, and Cortez Vaughn
“Better Days” by Le’Andria
“My Life” written by Warryn Campbell, Eric Dawkins, Damien Farmer, Damon Thomas, Ahiah Walls, and Darrel Walls
Never Have to be Alone” written by Dwan Hilland Alvin Love III

Best Contemporary Christian Music Performance or Song:
“Oh My Soul” by Casting Crowns
“Clean” by Natalie Grant
“What a Beautiful Name” by Hilsong Worship
“Even If” by MercyMe
“Hills and Valleys” by Tauren Wells

Best Gospel Album:
“Crossover: Live from Music City”by Travis Greene
“Bigger than Me” by Le’Andria
“Close” by Marvin Sapp
“Sunday Song” by Anita Wilson
“Let Them Fall in Love” by CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:
“Rise” by Danny Gokey
“Echoes” by Matt Maher
“Lifer” by MercyMe
“Hills and Valleys” by Tauren Wells
“Chain Breaker” by Zach Williams

Best Roots Gospel Album:
“The Best of The Collingsworth Family – Volume 1” by The Collingsworth Family
“Give Me Jesus” by Larry Cordle
“Resurrection” byJOseph Habedank
“Sing it Now: Songs of Fairth & Hope” by Reba McEntire
“Hope for All Nations” by Karen Peck and New River

Best Latin Pop Album:
“Lo Unico Constante” by Alex Cuba
“Mis Planes Son Amarte” by Juanes
“Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De Mexico, 2017” by La Santa Cecilia
“Musas (Un Homenaje Al folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos)” by Natalia Lafourcade
“El Dorado” by Shakira

Best Latin Rock, Urban, or Alternative Album:
“Ayo” by Bomba Estereo
“Pa’Fuera” by the C4 Trio and Desorden Público
“Salvavidas De Hielo” by Jorge Drexler
“El Paradise” by Los Amigos Invisibles
“Residente by Residente

Best Regional Mexican Music Album:
“Ni Diablo Ni Santo” by Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
“Ayer Y Hoy” by Banda El Recodo De Cruz Lizarraga
“Momentos” by Alex Campos
“Arriero Somos Versiones Acusticas” by Aida Cuevas
“Zapateando En El Norte” by Various Artists

Best Tropical Latin Album:
“Albita” by Albita
“Art of the Arrangement” by Doug Beavers
“Salsa Big Band” by Ruben Blakdes Con Roberto Delgado and Orquesta
“Gente Valiente” by Silvestre Dangond
“Indestructible” by Diego El Cigala

Best American Roots Performance:
“Killer Diller Blues” by Alabama Shakes
“Let My Mother Live” by the Blind Boys of Alabama
“Arkansas Farmboy” by Glen Campbell
“Steer Your Way” by Leonard Cohen
“Never Cared for You” by Alison Krauss

Best American Roots Song: a Songwriter’s Award
“Cumberland Gap” written by avid Rawlings and Gillian Welch
“I Wish You Well” written by Paul Malo and Alan Miller
“If We Were Vampires” written by Jason Isbell
“It Ain’t Over Yet” written by Rodney Crowell
“My Only True Friend” written by Gregg Allman and Scott Sharrard

Best Americana Album:
“Southern Blood” by Gregg Allman
“Shine on Rainy Day” by Brent Cobb
“Beast Epic” by Iron and Wine
“The Nashville Sound” by Jason Isbell and the 400 Unit
“Brand New Day” by The Mavericks

Best Bluegrass Abum:
“Fiddler’s Dream” by Michael Cleveland
“Laws of Gravity” by The Infamous Stringdusters
“Original” by Bobby Osborne
“Universal Favorite” by Noam Pikelny
“All the Rage – In Concert Volume One” Live by Rhonda Vincent and The Rage

Best Traditional Blues Album:
“Migration Blues” by Eric Bibb
“Elvin Bishop’s Big Fun Trio” by Elvin Bishop’s Big Fun Trio
“Roll and Tumble” by R.L. Boyce
“Sonny & Brownie’s Last Train” by Guy Davis and Fabrizio Poggi
“Blue & Lonesome” by The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:
“Robert Cray & Hi Rhythm” by Robert Cray and Hi Rhythm
“Recorded Live in Lafayette” by Sonny Landreth
“TajMo” by Taj Mahal and Keb’ Mo’
“Got Soul” by Robert Randolph and The Family Band
“Live from The Fox Oakland” by the Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
“Mental Illness” by Aimee Mann
“Semper Femina” by Laura Marling
“The Queen of Hearts” by Offa Rex
“You Don’t Own Me Anymore” by The Secret Sisters
“The Laughing Apple” by Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:
“Top of the Mountain” by Dwayne Dopsie and The Zydeco Hellraisers
“Ho’okena 3.0” by Ho’okena
“Kalenda” by the Lost Bayou Ramblers
“Miyo Kekisepa, Make a Stand” Live by Northern Cree
“Pua Kiele” by Josh Tatofi

Best Reggae Album:
“Chronology” by Chronixx
“Lost in Paradise” by the Common Kings
“Wash House Ting” by J Boog
“Stony Hill” by Damian “Jr. Gong” Marley
“ Avrakedabra” by Morgan Heritage

Best World Music Album:
“Memoria De Los Sentidos” by Vicente Amigo
“Para Mi” by Buika
“Rosa Dos Ventos” by Anat Cohen and Trio Brasileiro
“Shaka Zulu Revisted: 30
th Anniversary Celebration” by Ladysmith Black Mambazo
“Elwan” by Tinariwen

Best Children’s Album:
“Brighter Side” by Gustafer Yellowgold
“Feel What U Feel” by Lisa Loeb
“Lemonade” by Justin Roberts
“Rise Shie #Woke” by the Alphabet Rockers
“Songs of Peace & Love for Kids & Parents Around the World” by Ladysmith Black Mambazo

Best Spoken Word Album:
“Astrophysics for People in a Hurry” by Neil Degrasse Tyson
“Born to Run” by Bruce Springsteen
“Confessions of a Serial Songwriter” by Shelly Peiken
“Our Revolution: A Future to Believe in” by Bernie Sanders and Mark Ruffalo
“The Princess Diarist” by Carrie Fisher

Best Comedy Album:
“The Age of Spin & Deep in The Heart of Texas” by Dave Chappelle
“Cinco” by Jim Gaffigan
“Jerry Before Seinfeld” by Jerry Seinfeld
“A Speck of Dust” by Sarah Silverman
“What Now?” by Kevin Hart

Best Musical Theater Album:
“Come From Away” by the Original Broadway Cast
“Dear Evan Hanson” by the Original Broadway Cast
“Hello Dolly” by the Original Broadway Cast

Best Compilation Soundtrack for Visual Media:
“Baby Driver” by Various Artists
“Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2” by Various Artists
“Hidden Figures: The Album” by Various Artists
“La La Land” by Various Artists
“Moana: The Songs” by Various Artists

Best Score Soundtrack for Visual Media:
“Arrival composed by Johann Johannsson
“Dunkirk” composed by Hans Zimmer
“Game of Thrones: Season 7” composed by Ramin Djawadi
“Hidden Figures” compoed by Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams, and Hans Zimmer
“La La Land” composed by Justin Hurwitz

Best Song Written for Visual Media:
“City of Stars” written by Justin Hurwitz, Benji Pasek and Justin Paul
“How Far I’ll Go” written by Lin-Manuel Miranda
“I Don’t Wanna Live Forever” written by Jack Antonoff, Sam Dew, and Taylor Swift
“Never Give Up” written by Sia Furler and Greg Kurstin
“Stand Up for Something” written by Common and Diane Warren

Best Instrumental Composition:
“Alkaline” composed by Pascal Le Boeuf
“Chorus #3” ocmposed by Vince Mendoza
“Home Free” composed by Nate Smith
“Three Revolutions” composed by Arturo O’Farril
“Warped Cowboy” composed by Chuck Owen

Best Instrumental or A Cappella Arrangement:
“All Hat, No Saddle” arranged by Chuck Owen
“Escapades for Alto Saxophone and Orchestra from Catch Me if You Can” arranged by John Williams
“Home Free” arranged by Nate Smith
“Ugly Beauty/Pannonica” arranged by John Beasley
“White Christmas” arranged by Chris Walden

Best Instruments and Vocals Arrangement:
“Another Day of Sun” arranged by Justin Hurwitz
“Every Time We Say Goodbye” arranged by Jorge Calandrelli
“I Like Myself” arranged by Joel McNeely
“I Loves You Porgy/There’s a Boat That’s Leavin’ Soon for New York” arranged by Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin, and Clint Holmes
“Putin” arranged by Randy Newman

Best Recording Package:
“ El Orisha De La Rosa” by Magin Diaz
“Mura Masa” by Mura Masa
“Pure Comedy” by Father John Misty
“Sleep Well Beast” by The National
“Solid State” by Jonathan Coulton

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
“Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta” by Various Artists
“Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014)” by Nick Cave and The Bad Seeds
“May 1977: Get Shown The Light” by the Grateful Dead
“ The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition” by Various Artists
“ Warfaring Strangers: Acid Nightmares” by Various Artists

Best Album Notes:
“Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth” by Various Artists
“Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition” by Various Artists
“The Complete Piano Works Of Scott Joplin: by Richard Dowling
“Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute” by Various Artists

Best Historical Album:
“Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta” by Various Artists
“The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955” by Glenn Gould
“Leonard Bernstein – The Composer” by Leonard Bernstein
“Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa” by Various Artists
“Washington Phillips And His Manzarene Dreams” by Washington Phillips

Best Non-Classical Engineered Album:
“Every Where Is Some Where” by K.Flay
“Is This The Life We Really Want?” by Roger Waters
“Natural Conclusion” by Rose Cousins
“No Shape” by Perfume Genius
“24K Magic” by Bruno Mars

Non-Classical Producer of the Year:
Calvin Harris
Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes


Best Remixed Recording:
“Can’t Let You Go” the Louie Vega Roots Mix
“Funk O’ De Funk” the SMILE Remix
“Undercover” the Adventure Club Remix
“A Violent Noise” the Four Tet Remix
“You Move” the Latroit Remix

Best Surround Sound Album:
“Early Americans” byJane Ira Bloom
“Kleiberg: Mass For Modern Man” by Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir
“So is My Love” by Nina T. Karlsen & Ensemble 96
“3-D The Catalogue” by Kraftwerk
“Tyberg: Masses” by Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson, and the South Dakota Chorale


Best Engineered Classical Album:
“Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs” by Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero, and the Nashville Symphony
“Kleiberg: Mass For Modern Man” by Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble, and the Trondheim Symphony Orchestra
“Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies” by Michael Stern and the Kansas City Symphony
“Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio” by Manfred Honeck and the Pittsburgh Symphony Orchestra
“Tyberg: Masses” by Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson, and the South Dakota Chorale


Classical Producer of the Year:
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Morten Lindberg
Judith Sherman

Best Orchestral Performance:
“Concertos For Orchestra” by Louis Langrée and the Cincinnati Symphony Orchestra
“Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches” by Leonard Slatkin and the Detroit Symphony Orchestra
“Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente” by Michael Tilson Thomas and the San Francisco Symphony
“Mahler: Symphony No. 5” by Osmo Vänskä, and the Minnesota Orchestra
“Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio” by Manfred Honeck and the Pittsburgh Symphony Orchestra

Best Opera Recording:
“Berg: Lulu” by The Metropolitan Opera Orchestra
“Berg: Wozzeck” by the Houston Symphony with the Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University, and, Houston Grand Opera Children’s Chorus
“Bizet: Les Pêcheurs De Perles” byThe Metropolitan Opera Orchestra and The Metropolitan Opera Chorus
“Handel: Ottone” by Il Pomo D’Oro
“Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel” by the Mariinsky Orchestra and Mariinsky Chorus

Best Choral Performance:
“Bryars: The Fifth Century” by Donald Nally and the PRISM Quartet; The Crossing
“Handel: Messiah” by Andrew Davis and the Toronto Symphony Orchestra and the Toronto Mendelssohn Choir
“Mansurian: Requiem” by Alexander Liebreich an the Münchener Kammerorchester and the RIAS Kammerchor
Music Of The Spheres” by Nigel Short and Tenebrae
Tyberg: Masses” by Brian A. Schmidt and the South Dakota Chorale

Best Chamber Music or Small Ensemble Performance:
“Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1” by Arcangelo
“Death & The Maiden” by Patricia Kopatchinskaja and The Saint Paul Chamber Orchestra
“Divine Theatre – Sacred Motets by Giaches De Wert” by Stile Antico
“Franck, Kurtág, Previn & Schumann” by Joyce Yang and Augustin Hadelich
“Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016” by Martha Argerich and Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:
“Bach: The French Suites” by Murray Perahia
“Haydn: Cello Concertos” by Steven Isserlis with Florian Donderer and The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen
“Levina: The Piano Concertos” by Maria Lettberg with Ariane Matiakh and the Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2” by Frank Peter Zimmermann with Alan Gilbert and the NDR Elbphilharmonie Orchester
“Transcendental” by danill Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album:
“Bach & Telemann: Sacred Cantatas” by Philippe Jaroussky with Petra Müllejans and the Freiburger Barockorchester
“Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio” by Barbara Hannigan and Orchestra Ludwig
“Gods & Monsters” by Nocholas Phan with Myra Huang
“In War & Peace – Harmony Through Music” by Joyce DiDonato with Maxim Emelyanychev and Il Pomo D’Oro
“Sviridov: Russia Cast Adrift” by Dmitri Hvorostovsky with Constantine Orbelian and the St. Petersburg State Symphony Orchestra and Style Of Five Ensemble

Best Classical Compendium:
“Barbara” conducted by Alexander Tharaud
“Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto” conducted by Giancarlo Guerrero
“Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir” conducted by Jordi Savall
“Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger” by Lucy Mauro

Best Contemporary Classical Composition:
“Concerto For Orchestra” composed by Zhou Tian
“Picture Studies” composed by Adam Schoenberg
“Requiem” composed by Tigran Mansurian
“Songs Of Solitude” composed by Richard Danielpour
“Viola Concerto” composed by Jennifer Higdon

Best Music Video:
“Up All Night” by Beck
“Makeba” by Jain
“The Story of O.J.” by Jay-Z
“Humble” by Kendrick Lamar
“1-800-273-8255” by Logic with Alessia Cara and Khalid

Best Music Film:
“One More Time with Feeling” by Nick Cave and The Bad Seeds
“Long Strange Trip” by The Grateful Dead
“The Defiant Ones” by Various Artists
“Soundbreaking” by Various Artists
“Two Trains Runnin’” by Various Artists


Share with your friends
Facebooktwittergoogle_plusredditmail

Follow Us
Facebooktwittergoogle_plusyoutube

Enter your email address to get updated when we have new posts on the site and never miss a thing:

Delivered by FeedBurner





Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *